Лекција 21 од 24
У току

Археолошка налазишта у Србији

Многобројна места у Србији представљају вредан извор информација о нашој давној прошлости. На њима су пронађени остаци градова, насеља, гробница и других предмета који сведоче о култури и обичајима наших предака. Научна дисциплина која изучава прошле културе и цивилизације кроз проучавање физичких остатака људске делатности назива се археологија.

Историјске или археолошке остатке или предмете који су остали од прошлих култура и цивилизација откривамо на локацијама које називамо археолошка налазишта. На подручју Србије има доста археолошких налазишта, а најзначајнија су Лепенски Вир и Винча.

Лепенски Вир је археолошко налазиште које се налази у Ђердапској клисури на обали Дунава. Смештено је у оквиру Националног парка Ђердап, у близини Доњег Милановца. На овом месту пронађени су остаци грађевина, предмети и риболике скулптуре од камена, а оно је од изузетног значаја за разумевање живота и културе праисторијских људи.

У петом разреду ћеш из историје учити о праисторији – раздобљу које сведочи о првим људским заједницама и животу човека. Овај временски период почиње појавом првог човека, а завршава се се открићем писма.

Праисторија

временски период до појаве првих писама

У околини Зајечара налази се Гамзиград, такође важно археолошко налазиште. На овом месту налазе се остаци римске палате, коју је, крајем III века, подигао римски цар Гај Валерије Максимилијан Галерије, и назвао је Феликс Ромулијана. Овде су пронађени и многи употребни предмети као што су посуђе, оруђе и накит и они се чувају у Народном музеју у Зајечару.

Мозаик је техника где се слика изводи ређањем плочица, каменчића, стакла и других материјала разних боја и величина. Комадићи наведених материјала лепе се на папир преко претходно направљеног цртежа. Завршен рад се ограђује дрвеним летвицама и потом се на њега улива малтер или неки други везивни материјал. Овакви одливци могу се уградити у зид или се могу излагати као посебно уметничко дело. Мозаик се може изводити и директним утискивањем и ређањем матријала у свеж малтер. Такође, мозаик се може изводити на разним подлогама и са разним везивним материјалима.

Поред наведених, и римски град Сирмијум, који се налази испод садашњих улица града Сремске Митровице, представља изузетно важно наслеђе. Многи римски цареви су ту рођени и привремено живели. У периоду владавине цара Галерија, крајем III и почетком IV века, Сирмијум је постао једна од престоница Римског царства. Археолошким истраживањима откривени су остаци раскошних вила, купатила и других значајних грађевина. У Царској палати су пронађени делови фресака и подног мозаика, као и орнаменти који имају значајну уметничку вредност.