Лекција 4 од 24
У току

Композиција линија, облика и боја

Посматрајући простор који нас окружује, често несвесно, уочавамо мноштво разних замишљених линија. Многе линије препознајемо као облике предмета или као додир две површине. Линија која означава спољашњу ивицу предмета и може да га издвоји из простора назива се контурна линија. Осим линија и облика, наше око стално уочава боје.

Композиција је целина коју ствара уметник. Међутим, распоред линија, облика и боја које уочавамо и препознајемо у простору који нас окружује можемо замишљати као композицију.

  • Који пример приказује унутрашњи, а који спољашњи простор?
  • Које врсте линија су обележене?
  • Које још линије, осим обележених, можеш да уочиш на овим примерима?
  • На којим облицима још може да се исцрта контурна линија?
  • Именуј боје које уочаваш и кажи своје мишљење због чега је важан распоред боја у унутрашњем простору.
  • Шта мислиш, које годишње доба је приказано у спољашњем простору? На основу чега то закључујеш? Зашто?

Осмишљавањем, планирањем и пројективањем зграда, као и унутрашњег и спољашњег простора бави се архитекта. Архитекта Антони Гауди, који је живео и стварао у Барселони, инспирацију за своје грађевине проналазио је у природи. У својим делима комбиновао је различите материјале помоћу којих је градио бајковите композиције линија, боја и облика. На његовим грађевинама препознајемо изглед биљака, таласa, рљушти, морских алги, шкољки, животиња итд.

Видео
Видео

У четвртом разреду из природе и друштва учићеш о ретким и угроженим врстама биљака и животиња на територији Републике Србије. Једна од ретких и угрожених врста животиња која је заштићена посебним прописима Републике Србије је Аполонов лептир. Он живи на простору где су претежно ниска трава и стене. Тешко га је уочити, јер се веома добро уклапа у околину захваљујући шарама на крилима.

Уколико бисмо желели да прикажемо неки простор на ликовном делу, можемо да користимо исти распоред линија, облика и боја које уочавамо, али можемо направити и другачији распоред и креирати сопствену композицију.

Многи уметници су, распоређујући линије, облике и боје на различите начине стварали веома занимљиве композиције

У природи разне светлосне појаве можемо опажати као линије, облике и боје. Блесак муње, појава дуге или исијавање светлости на Северном или Јужном полу стварају призоре који нас могу подсећати на занимљиве композиције.

Видео
Видео
Видео

Занимљивост светлосних појава огледа се у томе што су оне привремене, али уз помоћ фото-апарата можемо забележити тренутак када су оне видљиве. Уметници су често користили фото-апарат како би забележили светлосне појаве које су сами креирали. Тако је настала идеја за цртање светлом. Шпански уметник Пабло Пикасо познат је по својим светлосним цртежима.

Цртеж светлом уметници изводе у простору покретима руке, држећи укључену лампицу док их неко фотографише. У данашње време постоје посебне савремене оловке за цртање светлом (LED Light Drawing Pens). Цртеж који тако настаје је привремен, али на фотографијама могу да се примете линије које су уметници створили.

Видео

Туш је течан цртачки материјал мале густине којим могу да се прикажу разливене линије. Светлине се постижу разређивањем туша у води. Прибор за цртање тушем може бити перо за цртање или четка. Обично је туш црн, па се на цртежу могу постићи изразито црне површине и контрасти.

Акварел је сликарска техника која се изводи воденим бојама. Водене боје су сликарски материјал у чврстом или течном стању. Светлије боје постижу се разређивањем боје у води, а често се за најсветлије делове оставља белина папира. У овој техници линије, светлине и текстуре добијају се разливањем боја на подлози чија површина прво може да се прекрије танким слојем воде.