Кључне речи
- текстура
- скулптура
Текстура у композицији
Присети се да када додирнемо неки предмет, ми у ствари додирујемо његову површину. Површина предмета зависи од материјала од кога је направљен, али и од тога да ли је тај материјал природан или вештачки. Квалитет површине неког материјала називамо текстура. Осим додиром, текстуре можемо да опажамо и чулом вида.
Текстура предмета зависи и од тога да ли је материјал од кога је направљен обрађен или необрађен. Многим материјалима који су обрађени машинама или руком може да буде промењена текстура. Уметници који обликују разне материјале тако да стварају тродимензионална уметничка дела називају се вајари или скулптори, а њихов вајарска дела скулптуре.

- Од којих материјала су направљене скулптуре на следећим примерима?
- Које текстуре препознајеш на овим материјалима, а које на скулптурама?




За приказивање различитих текстура на цртежу или слици можемо користити различите врсте линија.

- На следећем примеру уочи како помоћу различитих врста линија могу да се прикажу одређене текстуре.
- Именуј облике научене на часовима математике у претходним разредима.
- На које текстуре те подсећају груписане линије које су приказане на овим примерима?
- У празна поља превуци број који се налази испред назива текстуре.
На ликовном делу текстуру стварају уметници, па она представља ликовни елемент. На неким уметничким делима, текстура је и главни елемент композиције. Текстура може бити приказана разним материјалима за цртање и сликање, као и различитим прибором.
Папир, платно или друга подлога на којој се изводи уметничко дело може да има своју текстуру. Папири у блоку број 5 обично имају глатку и храпаву страну. Различите подлоге омогућавају лакше приказивање неких текстура.




- Погледај следеће примере и подсети се који су материјали и прибори до сада коришћени у раду.
- Именуј текстуре које су приказане на овим примерима.


- Који прибор и материјал ти се највише допада како је употребљен на следећим примерима уметничких дела?
- Који изглед текстуре је по твом мишљењу најинтересантније приказан?

Албрехт Дирер, Зец, 1509.

Роберт Блејк, Зима на мексичкој граници, 1950.

Јакоб де Вит, Парис и Енона, 1720.

Франсоа-Жозеф Навез,
Несрећни жена и
мушкарац са турбаном и
малим дететом, 1807–1869.

Ђулио Романо,
Света породица, 1520–1523.

Леон Аугустин Лермите,
Бокал за вино, 1874.

Пит Мондријан, Поглед на Нојштрат, 1899.
Уметници могу користити текстуре као главни део композиције. Неки уметници користе фротаж-технику како би створили занимљиве композиције од разних текстура.

Ликовни материјали и технике
Фротаж је ликовна техника отискивања и преношења текстуре неког предмета на папир којом се добија отисак. На примерима испод приказан је поступак извођења фротаж-технике. Папир се постави преко неког предмета, а онда се обично дрвеном графитном оловком шрафира или трља уз одговарајући притисак. У зависности од притиска и мекоће графитног улошка оловке, отисак може бити тамнији, а текстура израженија.




Ликовни материјали и технике
Графитна оловка је цртачки материјал којим могу да се прикажу различите врсте линија, светлина и текстура. Oловке са ознаком H имају тврд графитни уложак и њима се постижу светле и танке линије, док оловке са ознаком B имају мек графитни уложак, па се њима постижу тамне и широке линије. Најчешће се користе оловке средње мекоће са ознаком HB.

- Посматрај радове ученика изведене фротаж-техником.
- Која композиција ти се највише допада?
- Какво је твоје мишљење о композицијама у којима је највише заступљена текстура као ликовни елемент?
- Које текстуре су ученици отискивали и користили у својим композицијама?




Ученички радови више генерација ОШ „Иво Андрић” у Београду
Фротаж-техника у цртању отискивањем додатно обогаћује изражајне могућности кроз отискивање текстура. Отиснуте текстуре имају значајан утицај на визуелни изглед ликовног дела и стварање посебног утиска код посматрача. Преклапањем различитих текстура, укључујући различите површине и облике, може се створити утисак треће димензије или дубине простора. Коришћење различитих материјала у фротаж-техници пружа могућност за експериментисање и истраживање. Уметници могу користити различите предмете и површине за стварање отисака, укључујући тканине, листове, мрежице и сл.

Занимљивости
У средњем веку о изгледу животиња које нису живеле на подручју Европе причали су многи морепловци. Једна од најинтересантнијих био им је носорог. Људи су га замишљали као огромно оклопљено биће невероватне снаге, са застрашујуће оштрим рогом. Опис ове животиње дошао је до немачког уметника Албрехта Дирера, који је израдио и први цртеж носорога. Иако га никада није видео, приказао је на цртежу изглед његове коже, облик тела и све текстуре које је могао да замисли читајући о њему.


Ликовни материјали и технике
Угљен је цртачки материјал који се добија сагоревањем штапића дрвета. Користио се још у праисторији за цртање на зидовима пећина. Врло је мекан и обично се наноси на папир храпавије текстуре. Њиме се може постићи мекан и нежан изглед линија и светлина трљањем прстима или крпом.