2.6. Западна Европа

Западна Европа обухвата Француску, земље Бенелукса (Белгија, Холандија и Луксембург), као и острвске земље Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске (УК) и Ирску. Западна Европа је широко отворена према Атлантском океану, услед чега се назива и Атлантска Европа. Овакав географски положај одредио је њене природне одлике, али и историјски и економски развој. Клима регије је под утицајем западних ветрова и топле Голфске струје. Лета су свежа, док су зиме благе. Регију одликује велика облачност и влажност, као и честа појава магле. Снег је ретка појава, изузев на високим планинама. На средоземној обали Француске и Корзики заступљена је медитеранска клима. Северно море и Атлантски океан имају велики значај за саобраћајно повезивање ове регије са целим светом. Северно море је најпрометније море на свету.

РАЗМИСЛИ
Са којим континентом је Западна Европа највише саобраћајно повезана преко Атлантског океана?
Културно-цивилизацијске тековине и развој привреде
Западна Европа је најразвијенији и најгушће насељени део Европе, који је дуго имао кључну улогу у њеном економском, културном и политичком развоју. На то су утицали географски положај Западне Европе и њена отвореност према Атлантском океану. Ова регија се највећим делом налазила у саставу Западног римског царства. Током средњег века, Западна Европа је била периферни део континента. То се променило открићем поморског пута за Америку и преусмеравањем трговине са Средоземног мора на Атлантски океан.

Већина држава Западне Европе (Уједињено Краљевство, Француска, Холандија и Белгија), предводиле су Европу у колонијалном освајању света. Трговина и производи из колонијалних поседа донели су овим земљама знатно богатство.
Индустријска револуција је започела у Западној Европи у другој половини 18. века. Она је била праћена бројним научно-технолошким открићима (парна машина, пароброд, железница, машине за ткање итд.). Природни ресурси регије, попут угља и руде гвожђа, утицали су на рани развој бројних грана тешке индустрије. Некадашњи индустријски региони су током друге половине 20. века претрпели пад производње.

ПОДСЕТИМО СЕ
Када и где је откривена парна машина?
Културни пејзаж у Западној Европи је у потпуности промењен под утицајем пољопривредне делатности, индустријског развоја и ширења насеља. Ово се, пре свега, одразило на крчење шума, чије су површине највише смањене на Британским острвима. Знатне промене у пејзажу су настале у Холандији стварањем полдера.

ЖЕЛИМ ДА ЗНАМ ВИШЕ
Полдери су исушенe и насипима заштићенe приобалнe равницe, којe се налазе испод нивоа мора. Услед недостатка земљишта, Холанђани су били принуђени да на овакав начин шире своју територију. За исушивање некадашњих морских површина коришћене су ветрењаче. Данас се трећина Холандије налази испод нивоа мора. Полдери су обрађени, испресацани каналима и градским насељима.


РАЗМИСЛИ
Који је највећи проблем са којим се суочава Холандија, имајући у виду да је велика површина земље под полдерима?
Пољопривреда ове регије је високо развијена и остварује велике приносе у ратарству и воћарству. У свим земљама је развијено сточарство, посебно месно и млечно говедарство, док је риболов заступљен на Северном мору. Пољопривреда Холандије је усмерена ка производњи цвећа, посебно лала, и његовом извозу.
Западна Европа располаже значајним енергетским изворима. Произвођачи природног гаса су Уједињено Краљевство и Холандија, на основу лежишта у Северном мору. Западна Европа свој данашњи развој заснива на услужном сектору, новим технологијама, квартарним делатностима, а посебно развоју образовања.
Развој ове регије се најбоље може видети на примеру Ирске. Ирска или „Смарагдно острво”, како је названа због својих бујних пашњака, некада је била најсиромашнија држава Западне Европе. Становништво се исељавало због сиромаштва и глади, претежно у САД. Међутим, данас је Ирска, уз Луксембург, најбогатија држава Европе и носи надимак „Келтски тигар”. У њој су најразвијеније електронска и машинска индустрија, као и сектор услуга.
Увоз сировина, као и извоз индустријских производа, обавља се преко бројних лука. Највећа европска лука је Ротердам, на ушћу Рајне у Северно море. Својим значајем се издвајају и Антверпен у Белгији, Марсеј, Авр, Нант и Кале у Француској и Саутемптон, Лондон и Ливерпул у Уједињеном Краљевству.



Становништво и насеља
Западна Европа има велику густину насељености. Холандија са 424 ст./km2 је најгушће насељена европска држава, не рачунајући микродржаве. Најмању густину насељености има Република Ирска.
У Западној Европи живе три велике групе народа. Романским народима припадају Французи, Валонци у Белгији и Корзиканци. Германски народи су Енглези, Холанђани и Фламанци у Белгији. Ирци, Шкоти, Велшани и Бретонци су келтски народи. Католичанство је претежно заступљено у Француској, Ирској и Луксембургу. У Уједињеном Краљевству преовладава протестантизам, док су већина становника у Холандији атеисти.
Развој индустрије је условио и брзи развој градова у Западној Европи. Уједињено Краљевство је средином 19. века постало прва држава у којој је већина становништва живела у градовима. С временом су настале бројне конурбације, међу којима су највеће: Велики Лондон (9 милиона становника), Западни Мидленд са центром у Бирмингему, Ланкашир око Манчестера, Западни Јоркшир са центром у Лидсу, Мерзисајд око Ливерпула итд.
Урбани развој у Француској одликовао се доминацијом Париза у односу на све остале градове. На ширем градском подручју Париза живи 11 милиона људи, што га чини другим највећим градом у Европи, после Москве.
Све државе Бенелукса високо су урбанизоване (највише Белгија – преко 98%). Највећа конурбација у Холандији је тзв. „Прстенасти град” или Рандштат, који обухвата кружно распоређене градове Амстердам, Ротердам, Хаг и Утрехт. Фламански дијамант је велика конурбација која је настала у Белгији. Обухвата градове Брисел, Левен, Антверпен и Гент. Даблин је највећи град Републике Ирске, док се у јужном делу државе издваја Корк.

Политичка подела
Западна Европа обухвата шест држава. Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске, Белгија и Холандија су краљевине. Велико Војводство Луксембург је такође монархија, на чијем челу је велики војвода. Француска и Ирска су републике. Белгија је федерација која се састоји од Фландрије, Валоније и Региона главног града Брисела. Остале државе су унитарне. Уједињено Краљевство је 2020. године напустило Европску унију, док су све остале државе њене чланице.


НАУЧИЛИ СМО
- Западна Европа је најгушће насељена и најразвијенија регија Европе.
- Широко је отворена према Атлантском океану.
- У регији живе романски (Французи, Валонци и Корзиканци), германски (Енглези, Холанђани и Фламанци) и келтски народи (Ирци, Шкоти, Велшани и Бретонци).
- У регији се налазе бројне конурбације, посебно у земљама Бенелукса и Уједињеном Краљевству. Два највећа града у регији су Париз и Лондон.
- У пољопривреди се остварају високи приноси.
- Западној Европи припадају Француска, УК, Ирска и земље Бенелукса.