2.7. Француска и Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске – основне географске карактеристике
2.7. Француска и Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске – основне географске карактеристике
Француска
Француска је позната по квалитетним винима и сиревима, храбрим средњовековним витезовима, префињеној моди и сликарству. Међу познатим француским сликарима истичу се Гоген, Дега, Моне, Сезан и др. У париском музеју Лувр чува се вероватно најпознатија слика на свету, Да Винчијева „Мона Лиза”. У Паризу се налази и Дизниленд, највећи европски забавни парк.
Француска је по површини највећа држава Западне Европе. Иако је изгубила свој значај као колонијална сила, Француска и данас одржава тесне економске везе са својим бившим колонијама и има бројне прекоморске територије (нпр. Француска Гвајана, Нова Каледонија итд.).

ИСТРАЖИВАЧКИ ЗАДАТАК
Пронађи на карти неке од француских прекоморских територија и одреди којим континентима припадају.
Француска је окружена воденим површинама и планинским системима, које је јасно одвајају од суседних држава. На југу излази на Средоземно море, док је Пиринеји одвајају од Шпаније и Андоре на југозападу. Дуж обала Атлантског океана на западу државе и Ла Манша на северу пружају се велике равнице. На југоистоку је планински систем Алпа, који је дели од Италије, док је на граници са Швајцарском планина Јура. Од земаља Бенелукса је одвајају ниски раседни Ардени. Река Рајна је природна граница према Немачкој, изнад које се издиже планина Вогези, која је такође раседна. Централни масив је раседна планина и заузима значајно пространство у средишњем делу Француске. Ова планина представља извориште бројних француских река (нпр. Лоаре и Дордоње). Рељеф Француске је рашчлањен бројним речним долинама, које су центар насељености и пољопривредне производње. Дуж њих су изграђене и саобраћајнице.
Географски положај и величина Француске утицали су на њену климатску разноликост. Западни и северни део имају океанску климу са благим и кишовитим зимама и умерено топлим летима. Према унутрашњости клима постепено постаје умереноконтинентална. Југоисточни део Француске има средоземну климу, док је на Алпима и Пиринејима заступљена планинска клима. Најважнијe реке су Лоара, Гарона и Сена, које се уливају у Атлантски океан, и Рона, која је на ушћу у Средоземно море створила делту. Реке су искоришћене за пловидбу, наводњавање и у хидроенергетске сврхе.


Французи и Корзиканци припадају романским народима. Француски језик спада међу најраспрострањеније у свету. Полуострвo Бретању насељају Бретонци, који припадају келтским народима. Значајан део становништва чине имигранти из бивших француских колонија (арапско становништво из Алжира, Марока, Туниса, као и становништво из других афричких држава), услед чега је Француска данас мултиетничка држава.

РАЗМИСЛИ
Због чега се француски језик проширио ван оквира Француске?
Француска припада економски најразвијенијим државама света. Међу разноврсним индустријским гранама истичу се аутомобилска индустрија (Ситроен, Пежо и Рено) и авионска индустрија у Тулузу (Ербас). Пољопривреда представља врло важну делатност у Француској. Услед повољних природних услова, Француска је један од највећих светских произвођача грожђа, јечма, пшенице, сира, меса и шећера. Посебно место заузимају виноградарство и производња сира. Најважнији вински рејони у Француској су Шампања, Бургоња, долина Лоаре, околина Бордоа и Прованса.

ИСТРАЖИВАЧКИ ЗАДАТАК
У атласу пронађи главне виноградарске рејоне Француске и одреди у ком делу државе се налазе.

РАЗМИСЛИ
Који природни услови су утицали на разноврсну, а који друштвени фактори на интензивну пољопривредну производњу у Француској?


Због недостатка фосилних горива Француска се окренула ка коришћењу нуклеарне енергије, у чему предњачи у читавој Европи. Осим што се налази на првом месту у Европи по броју нуклеарних електрана, у свету заузима друго место, одмах после САД-а. Поред нуклеарних електрана, на планинским рекама подигнуте су бројне хидроелектране, пре свега у сливу Роне. Источни делови Француске, попут Алзаса и Лорене, познати су по налазиштима гвоздене руде и металургији.
Француска је туристичка велесила, коју годишње посети више од 80 милиона туриста. Поред Париза, највећи број туриста посећује летовалишта на Азурној обали Средоземног мора (Ница, Кан и Сен Тропе), скијалишта на Алпима (Шамони и Гренобл), Провансу, острво Корзику и католичко светилиште у Лурду.
Париз је главни и највећи град Француске, смештен у долини Сене. Туристички је један од најпосећенијих градова света са великим бројем светских знаменитости: Ајфелова кула, катедрала Нотр Дам, Тријумфална капија, музеј Лувр и многи други. Париз је познати произвођач луксузне робе која је постала синоним за Француску (парфеми, козметика и накит). Париски аеродроми „Шарл де Гол” и „Орли” су међу најпрометнијима у Европи. Марсеј (Марсељ) је други по величини град и највећа лука Француске на обали Средоземног мора. Остали већи градови су Лион, Бордо, Тулуз и Лил. Сви велики градови Француске су повезани брзим пругама (ТЖВ), које се убрајају у најбрже на свету.

Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске
Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске (УК) и Република Ирска су државе које су смештене на Британским острвима (Велика Британија и Ирска) и мањим острвима у окружењу – Спољашњи и Унутрашњи Хебриди, Шетландска острва, острво Ман, Каналска острва и друга. Уједињено Краљевство чине Енглеска, Шкотска и Велс на острву Велика Британија и Северна Ирска на острву Ирска.

Острво Велика Британија, највеће европско острво, има разнолике природне услове. Острво се може поделити на Високу и Ниску Британију. Висока Британија обухвата Шкотску, Велс, полуострво Корнвол на крајњем југозападу и северни део Енглеске. Шкотска је претежно планинска, са Северним горјем (врх Бен Невис, 1.343 m – највиши врх УК) и Јужним горјем. Између њих се пружа Шкотска низија, густо насељена и индустријализована област. Овде су лоцирани Единбург, главни град Шкотске, и највећи град Глазгов. У северном делу Енглеске меридијански се пружају Пенинске планине, док се у Велсу налазе Кембријске планине. Све ове планине су раседне и лако проходне. Њихово рудно богатство током 19. века је чинило основу развоја индустрије и градова у њиховом подножју. Ниска Британија заузима највећи део Енглеске. То је плодни и густо насељени предео, испресецан ораницама и ливадама.
На климу Уједињеног Краљевства највећи утицај имају Атлантски океан, Голфска струја и западни ветрови. Количина падавина се постепено смањује од запада према истоку. Одлика климе су и честе магле и велика облачност. Реке имају велики значај, иако су кратке. На њиховим естуарским ушћима развили су се лучки градови. Најважније реке су Темза, Северн, Хамбер, Клајд и Мерзи, а многе од њих су повезане пловним каналима.


који се могу видети на слици?

ЖЕЛИМ ДА ЗНАМ ВИШЕ
Северна Ирска је насељена католичким и протестантским становништвом. Читав 20. век био је обележен сукобом између католика, који желе уједињење са Републиком Ирском, и протестаната, који желе да остану у саставу Уједињеног Краљевства. Мир је постигнут 1998. године, а Северна Ирска је и даље део Уједињеног Краљевства.
Уједињено Краљевство је током 19. и прве половине 20. века било најмоћнија држава света и највећа колонијална сила. У њеном поседу је била чак четвртина укупне копнене површине, услед чега је настала позната изрека „Сунце никада не залази над Британским царством”. Најочигледнији пример тог утицаја је данашња распрострањеност енглеског језика у свету.

Уједињено Краљевство је тада била и најразвијенија индустријска и поморска сила, тзв. „радионица света”. Производња угља, црна металургија, текстилна индустрија и бродоградња имале су највећи значај. Иако је економски утицај Уједињеног Краљевства од тада значајно опао и колонијални поседи су стекли независност, држава се и даље убраја у економски најразвијеније у свету. Свој утицај одржава кроз Комонвелт. Он представља удружење 56 држава које су некада биле део Британског царства.
Производња нафте и гаса у Северном мору је значајна за економију, док су некадашњи рудници угља и гвожђа углавном исцрпљени. Мањи број становника се бави пољопривредом. И поред тога, остварују се високи приноси, посебно у млечном и месном говедарству и рибарству.


Оксфорд и Кембриџ су најпознатији универзитетски градови Уједињеног Краљевства
Лондон је главни и највећи град Уједињеног Краљевства. Налази се на реци Темзи у југоисточном делу земље. Некада велика извозна лука, а данас је највећи финансијски центар Европе. Етничка разноликост града је последица колонијалне прошлости. Град је велики туристички центар са бројним знаменитостима попут Бакингемске палате, трга Трафалгар, катедрале Светог Павла и Вестминстерске опатије, као и зграде Парламента са чувеним сатом Биг Беном. Лондон има чак пет аеродрома, од којих су најпрометнији „Хитроу” и „Гетвик”. Остали градови су се развили као индустријски центри попут Бирмингема, Манчестера, Шефилда и Лидза или су представљали прометне луке попут Ливерпула, Бристола и Кардифа, главног града Велса. Највећи град и економски центар Северне Ирске је Белфаст.



НАУЧИЛИ СМО
- Француска и Уједињено Краљевство су западноевропске земље и бивше колонијалне силе.
- Уједињено Краљевство се састоји од Енглеске, Шкотске, Велса и Северне Ирске.
- Француска и УК излазе на Атлантски океан, услед чега је клима у приобаљу блага океанска. Јужна Француска се због дејства Средоземног мора одликује медитеранском климом.
- Најважније реке су Лоара и Рона у Француској и Темза у Уједињеном Краљевству.
- Французи и Корзиканци су романски народи, Енглези германски, а Шкоти, Велшани, Ирци и Бретонци келтски народи.
- Највећи градови у Француској су Париз, Марсељ и Лион, док су у УК то Лондон, Бирмингем, Манчестер и Глазгов.
- Обе земље имају високоразвијену привреду. Француска је позната по производњи вина, аутомобила и нуклеарној енергији. За привреду УК су важни нафта и гас у Северном мору.

АКО ЗНАШ – ПОКАЖИ, РАЗМИСЛИ, ДОКАЖИ