7.4. Океанија – основне географске одлике
Океанија је скупина више од 10.000 острва у Тихом океану. Она су подељена на три велика архипелага: Меланезија, Микронезија и Полинезија. Нови Зеланд се због своје величине и географског положаја издваја као посебна целина у Полинезији.

Меланезија („острва насељена тамнопутим становништвом”) обухвата острва североисточно од Аустралије. Највеће међу њима је Нова Гвинеја. Овом архипелагу припадају и Соломонова острва, Фиџи, Вануату и Нова Каледонија.

ПОДСЕТИМО СЕ
Којој држави припада западни део Нове Гвинеје?
Микронезија („мала острва”) обухвата хиљаде мањих острва у централном и западном Тихом океану (Маријанска, Каролинска, Маршалска и друга острва).
Полинезија („многобројна острва”) обухвата велико пространство у централном и југоисточном делу Тихог океана, између Новог Зеланда, Хаваја и Ускршњег острва. То су Хаваји, Самоа, Кукова острва, Друштвена острва, Тувалу и многа друга.
Острва Океаније се разликују по начину постанка. Континентална острва су Нова Гвинеја и Северно и Јужно острво Новог Зеланда. Јужно острво је претежно планинско, док је Северно острво познато по гејзирима и вулканизму.


Остала острва су по начину постанка или вулканска (попут Хаваја) или корална (атоли). Вулканска острва су виша и имају плодније земљиште. Корална острва су ниска и најчешће кружног облика. Унутар коралних острва налазе се плитки заливи у виду лагуна. Због климатских промена и пораста нивоа Светског мора, овим острвима прети нестанак.


Клима Океаније је углавном екваторијална и тропска океанска, без великих температурних разлика. Клима Новог Зеланда је умерена, са великом количином падавина. Јужно острво има углавном планинску климу.
Вегетација Океаније претежно је бујна. На коралним острвима је оскуднија и прилагођена је сланом земљишту. Велики број биљних врста је ендемичан и не може се наћи у другим деловима света. Симбол Новог Зеланда је птица киви.
Постојбина становника Океаније је Југоисточна Азија. Океанију насељавају Меланежани, Микронежани и Полинежани. Полинежани имају светлију кожу и вишег су раста. Народи Океаније су добри поморци и традиционално се баве риболовом. Староседеоци Новог Зеланда су Маори. Становништво је претежно хришћанско, због колонијалне прошлости, или су припадници традиционалних религија. Папуа Нова Гвинеја и Нови Зеланд су популационо највеће државе. Највећи градови су Окланд и Велингтон на Новом Зеланду, Хонолулу на Хавајима и Порт Морзби на Папуа Новој Гвинеји.

ЖЕЛИМ ДА ЗНАМ ВИШЕ!
Острво Нова Гвинеја је друго по величини на свету. Острво има врло разноврстан биодиверзитет, а сматра се да хиљаде врста биљака и животиња тек треба да буду откривене у тропским кишним шумама овог острва. На Папуа Новој Гвинеји живи више од 750 различитих народа који говоре чак 620 језика.

Привреда Океаније се заснива на пољопривреди и туризму. Главна култура на острвима Океаније је кокосова палма, али се гаје и банане, ананас и друго тропско воће. Нови Зеланд је најразвијенија држава, позната по овчарству. Туризам је важна делатност већине држава Океаније. Природне лепоте, међу којима се истичу песковите плаже, привлаче велики број страних туриста на Фиџи, Француску Полинезију и Хаваје.




ДА НЕ ПОВЕРУЈЕШ
Полинезијско Ускршње острво или Рапа Нуи припада Чилеу, од кога је удаљено преко 3.600 km. Ово изоловано острво Океаније познато је по огромним каменим статуама људских глава. Статуе су високе до 12 m, а тешке су до 15 тона. Има их више од 600 по целом острву. Култура која их је подигла нестала је услед претеране сече шума и бројних ратова. Начин на који су ове огромне статуе израђене и данас је непознат.
