- творба/грађење речи
- твореница
- проста реч
- изведена реч (изведеница)
- сложена реч (сложеница)
Подела речи по начину настанка
Прочитај следећи текст и посебно обрати пажњу на речи које су исписане истом бојом.
Марко и Ана су се запутили у оближњу продавницу играчака. Договорили су се да купе Анину омиљену друштвену игру „Монопол”, па да сутра после наставе, у школском дворишту, науче и остале другаре из разреда правилима играња. Сутрашњи дан у школи протицао је спорије него обично – Ана није могла да дочека да изађу на игралиште и заиграју „Монопол” са осталим школарцима. И коначно, по завршетку последњег часа, Марко је окупио друштво из шестог три да им покаже једну нову игру, али праву – не опет неку виртуелну игрицу. Решили су да први пут одиграју партију са четири играча – њих двоје и још један друг и другарица. Распоредили су разнобојне пионе на почетно поље, поделили новац и објаснили саиграчима најважнија правила. Како то у „Монополу” често бива, надигравали су се сатима, куповали картице, учили разна правила и, чини се, никада им учење нечега није лакше и лепше пало. Још се нису наиграли кад је звонило за претчас послеподневне смене и Анина сестра, ученица седмог разреда, подсетила је Ану и шестаке да је време да пођу кућама. Договорили су се да и прекосутра понесу „Монопол” у школу – сутра неће моћи да се друже и играју у школском дворишту јер уче за предстојећи контролни из математике. „Школовање баш може да буде забавно”, шалио се један од ученика док су се удаљавали од школе. Марко се посебно радовао сусрету с укућанима, којима ће испричати како су он и његова најбоља другарица подучили целу дружину шестака новој друштвеној игри.
Примећујеш да неке речи настају од других, односно да у њиховом саставу можеш препознати друге речи или њихове делове. У тексту с почетка ове лекције нашло се много таквих примера: именица укућанин добијена је од именице кућа; од глагола учити добијени су глаголи научити, подучити, као и именице учење и ученик; од основног броја шест добијени су редни број шести и именица шестак итд.
Процес настајања речи од једне или више других речи, односно њихових делова, назива се творба или грађење речи.
Речи које настају од једне или више других речи или њихових делова називају се творенице.
Речи које нису настале од неких других речи или њихових делова називају се просте речи.
Подела речи према настанку односи се само на речи које су пореклом из српског језика. Позајмљенице се не посматрају као речи које настају као резултат творбе, јер се она није ни догодила у нашем језику. Тако су, на пример, речи фотосинтеза, биологија, супермаркет и многе друге преузете као творенице из језика из ког су позајмљене, а у српском језику се не разлажу на делове.
Обрати пажњу!
Истакнути придеви у следећим реченицама се разликују по начину творбе.
Мама није хтела да нам купи шнауцера јер каже да је превише длакав и да се много лиња – свуда по намештају и одећи остајаће нам његове длачице. Зато смо за кућног љубимца изабрали краткодлаког овчара и дали му име Мики.
Коју реч препознајеш у саставу оба придева?
Изведеница длачица добијена је такође од именице длака, али се у процесу творбе догодила једна гласовна промена, односно изменио се гласовни састав ове творенице. О којој се промени ради, али и много више о гласовним променама и разлозима због којих до њих долази – учићеш у посебном
поглављу Граматике.
Именица длака је проста реч, а од ње су саграђени придеви краткодлак и длакав. Закључујеш да су придеви истакнути у реченицама саграђени од исте просте речи. Ипак, ове две творенице разликују се по томе што је придев длакав добијен само од једне речи – именице длака, а у састав придева краткодлак улазе делови двеју речи – део придева кратак (кратк-) и део именице длака (длак-).
У састав придева длакав улази и наставак –ав. О наставцима којима се граде нове речи учићеш у току ове године.