- породица речи
- корен речи
Породица речи и корен речи
Подсети се
Пажљиво прочитај следећи текст и обрати пажњу на истакнуте речи.
Тата нас је од малих ногу учио да будемо вредни и поштени. „Рад је створио човека! Важно је само да оно што одаберете као животни позив радите часно и предано”, говорио нам је. Мама се није сасвим слагала са тиме: „Треба да учите и будете добри ђаци! Данашње време је сурово – не цени се довољно квалитетан радник, занатлија, земљорадник! Радничка класа једва саставља крај с крајем. Мој вам је савет да упишете факултет. Више ће вас ценити и боље ћете зарадити!” Брат и ја још увек нисмо мислили о заради, па смо после школе гледали да што пре урадимо домаћи и истрчимо у двориште са фудбалском лоптом. „Живео нерад”, прекоревао би нас тата. А мама се смејала полазећи у радњу по намирнице: „Ко зна, можда ипак неће бити јефтина радна снага, него фудбалери!”
Размисли шта значи свака од истакнутих речи у тексту. Јесу ли оне по значењу повезане са простом речју од које су добијене?
Обрати пажњу на значење следећих твореница:
радник – човек који ради, обавља неки посао, бави се одређеним занимањем;
радни (дан, учинак) – који служи за рад, који се односи на рад;
зарада – новац који се заслужи, стекне радом.
Као што примећујеш, истакнутим речима није заједнички само гласовни склоп. Осим што их повезује проста реч рад, која улази у њихов састав, све ове творенице су и значењем повезане са њом. Таква група речи које су међу собом повезане у погледу творбе и значења назива се породица речи.
Породицу речи чине просте речи и творенице које од њих настају.
Најмањи део речи који је заједнички свим члановима једне породице речи назива се корен. У њему је садржано основно значење које повезује све речи унутар те породице: ЖИВот, ЖИВац, ЖИВаљ, ЖИВост, ЖИВахан, ЖИВнути, ЖИВети.
Обрати пажњу!
Гласовно поклапање делова у различитим речима није довољно да бисмо могли рећи да оне припадају истој породици речи. Попут породице људи који су повезани сродством и узајамном блискошћу, и речи у породици морају бити блиске и повезане по значењу.
У тексту на почетку ове лекције нашли су се чланови породице речи чији је корен реч рад: радити, радник, земљорадник, раднички, зарадити, зарада, урадити, нерад, радња, радни.
Као што видиш, неке речи се поклапају са кореном који је заједнички свим речима у тој породици. Наравно, није увек тако.
Ако обратиш пажњу на истакнути корен у речима:
вода, водостај, воденица, подводни,
закључујеш да он у овом случају уопште није целовита реч. То је сасвим очекивано, јер је корен, као што смо научили, најмањи заједнички део свих чланова једне породице речи и он чува значење које им је свима заједничко. У корену вод- сачувано је значење у вези са водом.
Језичке зачкољице!
Погледај истакнуту реч у примерима:
Дедин стари радио се покварио.
Радио Београд има занимљиве емисије о култури.
У првој реченици реч радио означава радио-пријемник, уређај, а у другој установу која преноси говорне и музичке емисије. Примећујеш да ни у једном значењу ова реч није повезана са члановима породице чији је корен реч РАД. Она им није творбени сродник и гласовно поклапање које уочаваш представља случајност.
посао – послови
запослити – запошљавати
У истакнутим деловима речи које припадају истој породици примећујеш да долази до гласовних промена. Корен просте речи посао и њених творбених сродника јесте део посл-. То доказују и бројне друге речи у српском језику: послић, послодавац, пословни, упослити, пословати, запослен.
близу – ближе – најближе
близина – блискост
Основно значење прилога близу јесте на малом одстојању, у близини, недалеко. Близина је пак мала удаљеност, мало одстојање од нечега. А шта је блискост? То је, заправо, стање или особина која подразумева емотивну близину, духовну повезаност, присност. За онога ко је физички на малој удаљености – кажеш да ти је близу, а за онога ко ти је добар пријатељ, са ким делиш тајне, у кога имаш поверења, рећи ћеш да ти је близак пријатељ. Све ове речи близу, ближе, близина, блискост и многе друге припадају породици речи чији је корен близ-.