- упитно-односне
- неодређене
- опште
- одричне именичке заменице
Неличне именичке заменице
Упитно-односне именичке заменице
Пажљиво прочитај следећи текст, а затим допуни питања као што је започето.
Ана је испричала мами како је уживала са Вуком и Павлом у парку. Споменула је и Ђолета. Баш се обрадовала због његовог повратка! За Павла је рекла да је био много тужан. Мама је пажљиво слушала о срећном крају док је сипала месо и кромпир у тањир.
У свим наведеним питањима појављују се упитне именичке заменице КО и ШТА у различитим падежним облицима. Пошто не разликују лица, ове заменице сврставају се у неличне именичке заменице.
Задатак
Обрати пажњу!
Погледај упитне заменице у следећим реченицама. Затим се осврни на одговоре и размисли о речима на које заменице упућују у постављеним питањима.
1. Ко је у парку?
а) Ана је у парку. б) Вук је у парку. в) Ана и Павле су у парку.
г) Ана, Вук и Павле су са псом су у парку. д) Они су у парку.
2. С ким је Ана у парку?
а) Ана је у парку с Вуком. б) Ана је у парку с Вуком и Павлом.
3. Шта је мама сипала у тањир?
а) Мама је сипала месо у тањир. б) Мама је сипала месо и кромпир у тањир.
4. Чега има у тањиру?
а) У тањиру има меса. б) У тањиру има меса и кромпира.
У одговору на питање са заменицом ко и шта јављају се и именице у једнини и именице у множини. Без обзира на број именице на коју упућују, ове заменице увек су у једнини.
Пажљиво прочитај следеће примере, а затим одговори на питање.
а) КО другоме јаму копа, сам у њу пада.
б) ШТА тата каже, то морам да урадим.
Примећујеш да ове реченице уопште нису упитне, односно да заменице у њима имају другачије значење. Хајде да видимо о чему је реч!
Ако размислиш о значењу пословице, закључићеш да „у јаму пада” онај ко, односно свако ко је „другоме копа”. Другачије речено – Онај ко хоће да науди другоме, биће кажњен. Заменица ко односи се овде на свакога ко се понаша недолично, неморално и сл.
И у другом примеру заменица шта има слично значење: она се односи на све оно што тата каже. Другачије речено – Морам да урадим све оно што тата каже.
Заменице ко и шта у оваквим реченицама називају се односне заменице, јер се њима
упућује на неку другу (исказану или неисказану) реч у реченици. Оне се односе на неко друго лице или предмет.
Пошто се у реченицама јављају и у упитном и у односном значењу, заменице КО и ШТА називају се упитно-односне именичке заменице.
Неодређене именичке заменице
Прочитај дијалог између Ане и Вука и обрати пажњу на истакнуте речи.
Вук: Хтео сам нешто да ти кажем… Бринем око нечега већ данима и морам с неким да попричам…
Ана: Наравно, реци… Увек треба некоме да кажеш то што те тишти. Неко ће ти већ помоћи.
Вук: Нашао сам некога ко поклања штене лабрадора и узео куцу.
Ана: Па, то је дивно! Јао, уплаши ме, мислила сам да ћеш ми о нечему страшном причати!
Вук: Хм, па јесте страшно ако се присетиш да је стари вучјак ког сам удомио прошле године исцепао мамин кауч… Ако би се моји због нечега љутили, то је да опет узмем пса. Овог зато кријем у подруму.
Ана: Смислићемо нешто, не брини!
Примећујеш да речи неко и нешто врше функцију субјекта и објекта, која је карактеристична за именице. Све истакнуте речи у Анином и Вуковом дијалогу представљају различите облике ових двеју речи.
Речи НЕКО и НЕШТО су неодређене именичке заменице. Заменицом НЕКО упућује се на непознату особу, а заменицом НЕШТО на непознат предмет.
Задатак
Опште именичке заменице
Oпштим именичким заменицама СВАКО и СВАШТА упућује се на сваког појединца, односно на сваку (конкретну и апстрактну) ствар, предмет или појаву.
Задатак
Задатак
Одричне именичке заменице
Пажљиво прочитај текст и размисли о значењу истакнутих речи.
Тата каже да се нико није научен родио. Треба само да загрејем столицу и ништа да не бринем, поправићу оцене. Читао сам лекције из физике цело поподне. Ни са ким се од другара нисам чуо. Никога нисам видео. И опет се ничега не сећам. Кад сам му се пожалио, тата је рекао да читање без размишљања ничему не служи. Тек сад ништа не разумем!
Све речи које су истакнуте у датом тексту представљају различите облике именичких заменица. Употребом одричне заменице нико указује се да ниједна особа није означена, да се ни на једног појединца не односи оно што је исказано у реченици. Одричном заменицом ништа указује се да није означен нити је реченичном радњом обухваћен ниједан предмет, ниједна појава.
Одричне именичке заменице НИКО и НИШТА указују да ниједна особа и ниједан предмет нису обухваћени оним што је исказано у реченици.
Језичке зачкољице!
Погледај још једном како је написана заменица нико у једној реченици у тексту:
Ни са ким се од другара нисам чуо.
Када се одричне заменице НИКО и НИШТА употребе са предлозима, пишу се на посебан начин. Предлог се умеће између првог дела заменице, који чини одрична речца НИ, и другог дела заменице (КО, ШТА): ни од кога, ни према коме, ни на шта, ни у чему, ни због чега.
Задатак
Задатак
Задатак