- општегеографске карте
- тематске карте
- крупноразмерне карте
- карте средњег размера
- ситноразмерне карте
2.6. Подела карата према садржају и величини размера
ПОДСЕТИ СЕ
Постоји велики број различитих географских карата. Неке приказују континенте, док друге приказују градове, заједно са улицама, зградама или кућама које се у њима налазе. Намену карте одређује оно што је на њој уцртано. Који елементи се могу наћи на карти? Шта је размера карте?
Садржај географске карте одређује шта ће на њој бити приказано. Према садржају, све географске карте се деле на опште и тематске карте.
Општегеографске карте приказују и природне и друштвено-географске елементе, попут рељефа, пећина, река, саобраћајница, рудника и насеља. На школским зидним картама света, континената, или на већини опште географских карата у школском атласу, сви елементи приказани су са једнаком важношћу.
За разлику од њих, на тематским картама (посебним картама) се представљају један или два елемента. Оне могу бити рељефне (приказују само рељеф), климатске (приказују само распрострањеност типова климе или вредности климатских елемената), саобраћајне (приказују мрежу саобраћајница: путева, пруга и сл.), туристичке (приказују само значајнија туристичка места и знаменитости), политичке (приказују државе у различитим бојама са државним границама и главне градове), а постоје и многе друге.
Колика ће територија бити приказана на географској карти зависи од величине размера. Према величини размера географске карте деле се на: крупноразмерне, карте средњег размера и ситноразмерне географске карте.
Крупноразмерним картама припадају планови и топографске карте. Планови су карте крупног размера од 1 : 100 до 1 : 25 000. На овим картама могу бити приказана насеља, са уцртаним улицама, грађевинама и другим објектима, који се користе ради сналажења и оријентације. Топографске карте приказују мање области и најчешће се користе у истраживачке, научне и војне сврхе. Раде се у размери од 1 : 25 000 до 1 : 200 000. На њима је детаљно приказан рељеф, али се уносе само важнији објекти.
Карте чији је размер од 1 : 200 000 до 1 : 1 000 000 зову се карте средњег размера. То могу бити зидне карте појединих држава, као што је, на пример, зидна карта Србије у школској учионици.
Ситноразмерне географске карте су оне чији је размер ситнији од 1 : 1 000 000. На овим картама се приказују веће области и само најважнији географски објекти. Све карте света и појединих континената у географској учионици и у географском атласу припадају тој групи карата. Погледај у школском атласу у којој размери су израђене поједине карте.
САДА ЗНАШ
- Према садржају, географске карте се деле на општегеографске и тематске карте.
- Општегеографске карте подједнако приказују и природне и друштвено-географске елементе. На њима могу бити представљени: рељеф, пећине, реке, саобраћајнице, рудници, насеља и друго.
- Тематске карте садрже један или два елемента који се приказују на карти, на пример само рељеф или само туристичке знаменитости.
- Према величини размера географске карте се деле на: крупноразмерне, карте средњег размера и ситноразмерне географске карте.
- Крупноразмерне географске карте су оне чији је размер до 1 : 200 000.
- Карте средњег размера израђене су у размери од 1 : 200 000 до 1 : 1 000 000.
- Ситноразмерне географске карте су оне чији је размер ситнији од 1 : 1 000 000.
АКО ЗНАШ – ПОКАЖИ, РАЗМИСЛИ, ДОКАЖИ