Назад на уџбеник

<sman class="grid-white-num">6.8</sman></br>Географија 6

0% комплетирано
0/0 корака
  1. Водич кроз уџбеник
  2. 1. ДРУШТВО И ГЕОГРАФИЈА

    1.1. Предмет проучавања и подела друштвене географије
  3. 2. ГЕОГРАФСКА КАРТА
    2.1. Географска и картографска мрежа
  4. 2.2. Географска ширина, географска дужина и часовне зоне
  5. 2.3. Појам карте и њен развој кроз историју
  6. 2.4. Eлементи карте
  7. 2.5. Картографски знаци и методе за представљање рељефа на карти
  8. 2.6. Подела карата према садржају и величини размера
  9. 2.7. Оријентација у простору, мерење на карти и сателитски навигациони системи
  10. 3. СТАНОВНИШТВО
    3.1. Основни појмови о становништву
  11. 3.2. Број и распоред становништва на Земљи
  12. 3.3. Природно кретање становништва
  13. 3.4. Миграције становништва
  14. 3.5. Структуре становништва: биолошке и друштвено-економске
  15. 3.6. Савремени демографски процеси у свету, Европи и Србији
  16. 4. НАСЕЉА
    4.1. Појам и формирање првих насеља
  17. 4.2. Положај и географски размештај насеља
  18. 4.3. Величина и функције насеља
  19. 4.4. Типови насеља
  20. 4.5. Процеси у развоју насеља – процес урбанизације
  21. 4.6. Унутрашња структура града и утицај на окружење
  22. 4.7. Село и рурални процеси
  23. 5. ПРИВРЕДА
    5.1. Привреда, привредне делатности и сектори привреде
  24. 5.2. Пољопривреда и географски простор
  25. 5.3. Индустрија и географски простор
  26. 5.4. Саобраћај, туризам и географски простор
  27. 5.5. Ванпривредне делатности
  28. 5.6. Развијени и неразвијени делови света и државе
  29. 5.7. Концепт одрживог развоја
  30. 6. ДРЖАВА И ИНТЕГРАЦИОНИ ПРОЦЕСИ
    6.1. Појам и настанак првих држава
  31. 6.2. Географски положај, величина и облик територије државе
  32. 6.3. Појам и функције државних граница
  33. 6.4. Главни град државе
  34. 6.5. Облици владавине
  35. 6.6. Политичко-географска карта Европе после Другог светског рата
  36. 6.7. Политичко-географска карта света после Другог светског рата
  37. 6.8. Територијални интегритет и спорови држава
  38. 6.9. Интеграциони процеси
  39. 7. ГЕОГРАФИЈА ЕВРОПЕ
    7.1. Географске регије и регионална географија
  40. 7.2. Географски положај и границе Европе
  41. 7.3. Природне карактеристике Европе (разуђеност обала, рељеф)
  42. 7.4. Природне карактеристике Европе (клима, воде, живи свет)
  43. 7.5. Становништво и насеља Европе
  44. 7.6. Привреда Европе
  45. 7.7. Географске регије Европе
  46. 8. ПРОВЕРИ ЗНАЊЕ - ТЕСТ
    8.1. ДРУШТВО И ГЕОГРАФИЈА - ТЕСТ
  47. 8.2. ГЕОГРАФСКА КАРТА - ТЕСТ
  48. 8.3. СТАНОВНИШТВО - ТЕСТ
  49. 8.4. НАСЕЉА - ТЕСТ
  50. 8.5. ПРИВРЕДА - ТЕСТ
  51. 8.6. ДРЖАВА - ТЕСТ
  52. 8.7. ЕВРОПА - ТЕСТ
Лекција 5 од 52
У току

2.3. Појам карте и њен развој кроз историју

Упореди глобус и карту. Шта је на њима приказано? У чему је разлика између њих? Шта је картографска, а шта географска мрежа? Чему ове мреже служе?

Географска карта је умањени, графички приказ Земљине површине на равни. На географској карти се може приказати читава површина Земље или један њен мањи део, на пример град, држава. Наука која се бави проучавањем и израдом карата назива се картографија.

Људи су давно почели да се интересују за простор који их окружује. Своја сазнања и искуства записивали су или цртали на пећинским зидовима, кожи, глиненим плочицама, папирусу. Један од најстаријих картографских приказа представља Мајкопска ваза стара око 5 000 година. У питању је сребрна ваза на којој је приказано ловиште.

Вавилонска карта света 3D анимација

Од бројних старих картографских приказа познати су још: староегипатска карта са приказом нубијских рудника злата нацртана на папирусу; вавилонска карта света на глиненој плочи (око 600. године пре нове ере); карте из старог Египта на којима су приказивана имања у долини реке Нил и карта која приказује стари канал Нил–Црвено море.

Антички период је допринео значајном развоју израде географских карата. Многи филозофи старе Грчке и старог Рима бавили су се картографијом. На картама света су приказивали тада познате територије (област Средоземља, Јужна Европа, Северна Африка, Југозападна Азија). У овом периоду настале су Ератостенова карта света (3. в. п. н. е.), као и Птоломејева карта (2. век). Птоломеј је први применио пројекције како би на карти приказао сферну површину Земље.

Пошто је тешко приказати лоптасти облик Земље на равној површини карте, на карти се јављају деформације. То су деформације облика, површина и линија. Научници и картографи су временом радили на превазилажењу ових проблема. Једно од решења представљају пројекције. Оне омогућавају да се мрежа меридијана и упоредника пренесе на равну површину карте.

У античком Риму цртали су се и итинерари. Реч је о картама на којима су приказиване мреже путева са уцртаним насељима и њиховом међусобном удаљеношћу.

Захваљујући великим географским открићима, после 15. века, шири се знање о новооткривеним деловима света. Нове територије се уцртавају на географским картама, а прве картографске описе нових области писали су морепловци и истраживачи. Ови описи били су значајни картографима, који су на основу њих израђивали детаљне карте.

Герхард Меркатор

Прву велику збирку различитих географских карата и атлас под називом „Приказ света“, објавио је Абрахам Ортелијус из Антверпена, 1570. године. Ипак, творцем модерне картографије сматра се Герхард Меркатор, картограф и конструктор познате пројекције за израду навигацијских карата. Он је захваљујући тачним математичким пројекцијама и богатом садржају креирао изузетно прецизне географске карте.

Почетком 21. века долази до велике промене у картографији, услед развоја и примене дигиталне картографије. Дигитална картографија заснива се на изради и коришћењу карата у дигиталном (електронском) облику. Дигиталне карте пружају могућност да се њихов садржај брже и лакше мења, да се додају нови елементи и слично.

Примена компјутера и компјутерских програма је изузетно утицала на развој картографије. Посебан значај има географски информациони систем (ГИС). То је савремен рачунарски систем који служи за чување, анализу и приказивање података у виду различитих карата, графика и табела.

Најпознатији рачунарски програм који приказује Земљу у „тродимензионалном простору“ на основу сателитског снимања је „Гугл Земља“(„Google Earth“). Програм мапира Земљу тако што прихвата и позиционира сателитске слике, фотографије из ваздуха и географског информационог система на „3Д глобус“. На тај начин омогућава корисницима да виде многа насеља и пејзаже широм света из различитих углова.

Тродиомензионални простор (скраћено 3Д) је простор, који је дефинисан са три димензије. То је заправо геометријска поставка у којој су потребне три вредности (зване параметри) да би се одредио положај неког елемента или тачке. У физици и математици, низ од n бројева, може се разумети као локација, у n-димензионалном простору. Када је n= 3, скуп свих таквих локација назива се тродимензионални простор.

ГИС

Дигиталним картама припадају и карте које се користе на електронским уређајима у аутомобилима. Сателитски навигациони системи у аутомобилу поседују рачунарски обрађене карте са планираном рутом кретања и уређајима који прате положај путем сателита. Први сателит навигационог система лансиран је у орбиту 1974. године. Године 1993. њихов број је већ премашио двадесет. Захваљујући њима, мрежа глобалног сателитског система је била у стању да у потпуности покрије површину Земље.

  • Географска карта је умањени, графички приказ Земљине површине на равни.
  • На географској карти се може приказати читава Земљина површина или један њен мањи део.
  • Прве мапе биле су цртежи на којима су приказивана ловишта, положај рудника, насеља и путеви. Људи су их користили за лакшу оријентацију у простору.
  • Од античког времена до данас израђиване су све детаљније и тачније географске карте.
  • Модерне дигиталне карте данас имају широку употребу због доступности, лакоће бирања садржаја приказаног на карти и могућности измена.

На свом или школском рачунару (самостално, у пару или у групи) отвори програм „Гугл Земља”, („Google Earth“). Уз помоћ претраживача, пронађи, а затим истражи своје насеље: где се налазе музеј, галерија, библиотека, твоја улица или твоја школа. Одреди географски положај (координате) тих места, а затим у своју свеску напиши дате податке и своја запажања.