Назад на уџбеник

<sman class="grid-white-num">6.8</sman></br>Географија 6

0% комплетирано
0/0 корака
  1. Водич кроз уџбеник
  2. 1. ДРУШТВО И ГЕОГРАФИЈА

    1.1. Предмет проучавања и подела друштвене географије
  3. 2. ГЕОГРАФСКА КАРТА
    2.1. Географска и картографска мрежа
  4. 2.2. Географска ширина, географска дужина и часовне зоне
  5. 2.3. Појам карте и њен развој кроз историју
  6. 2.4. Eлементи карте
  7. 2.5. Картографски знаци и методе за представљање рељефа на карти
  8. 2.6. Подела карата према садржају и величини размера
  9. 2.7. Оријентација у простору, мерење на карти и сателитски навигациони системи
  10. 3. СТАНОВНИШТВО
    3.1. Основни појмови о становништву
  11. 3.2. Број и распоред становништва на Земљи
  12. 3.3. Природно кретање становништва
  13. 3.4. Миграције становништва
  14. 3.5. Структуре становништва: биолошке и друштвено-економске
  15. 3.6. Савремени демографски процеси у свету, Европи и Србији
  16. 4. НАСЕЉА
    4.1. Појам и формирање првих насеља
  17. 4.2. Положај и географски размештај насеља
  18. 4.3. Величина и функције насеља
  19. 4.4. Типови насеља
  20. 4.5. Процеси у развоју насеља – процес урбанизације
  21. 4.6. Унутрашња структура града и утицај на окружење
  22. 4.7. Село и рурални процеси
  23. 5. ПРИВРЕДА
    5.1. Привреда, привредне делатности и сектори привреде
  24. 5.2. Пољопривреда и географски простор
  25. 5.3. Индустрија и географски простор
  26. 5.4. Саобраћај, туризам и географски простор
  27. 5.5. Ванпривредне делатности
  28. 5.6. Развијени и неразвијени делови света и државе
  29. 5.7. Концепт одрживог развоја
  30. 6. ДРЖАВА И ИНТЕГРАЦИОНИ ПРОЦЕСИ
    6.1. Појам и настанак првих држава
  31. 6.2. Географски положај, величина и облик територије државе
  32. 6.3. Појам и функције државних граница
  33. 6.4. Главни град државе
  34. 6.5. Облици владавине
  35. 6.6. Политичко-географска карта Европе после Другог светског рата
  36. 6.7. Политичко-географска карта света после Другог светског рата
  37. 6.8. Територијални интегритет и спорови држава
  38. 6.9. Интеграциони процеси
  39. 7. ГЕОГРАФИЈА ЕВРОПЕ
    7.1. Географске регије и регионална географија
  40. 7.2. Географски положај и границе Европе
  41. 7.3. Природне карактеристике Европе (разуђеност обала, рељеф)
  42. 7.4. Природне карактеристике Европе (клима, воде, живи свет)
  43. 7.5. Становништво и насеља Европе
  44. 7.6. Привреда Европе
  45. 7.7. Географске регије Европе
  46. 8. ПРОВЕРИ ЗНАЊЕ - ТЕСТ
    8.1. ДРУШТВО И ГЕОГРАФИЈА - ТЕСТ
  47. 8.2. ГЕОГРАФСКА КАРТА - ТЕСТ
  48. 8.3. СТАНОВНИШТВО - ТЕСТ
  49. 8.4. НАСЕЉА - ТЕСТ
  50. 8.5. ПРИВРЕДА - ТЕСТ
  51. 8.6. ДРЖАВА - ТЕСТ
  52. 8.7. ЕВРОПА - ТЕСТ
Лекција 4 од 52
У току

2.2. Географска ширина, географска дужина и часовне зоне

У претходном разреду обрађена су Земљина кретања. Које су последице тих кретања? Познат ти је и појам локалног времена. Оно се одређује привидним проласком Сунца изнад неког места. Када је у твом месту подне које доба дана је источно, а које западно од твог места?

Да би успешно стигли до неког места и да би знали колико је сати у том месту, картографи су осмислили прецизан математички систем и географске координате за тачно одређивање локације неког места. Потом су установили и часовне зоне, с обзиром да постоје временске разлике између удаљених насеља.

Захваљујући мрежи упоредника и меридијана, можеш прецизно да одредиш положај било ког места на Земљи. Положај неког места на Земљиној лопти одређује се пре свега у односу на почетну паралелу (екватор) и почетни меридијан (Гринич).

Географска ширина представља угаоно растојање неког места од екватора према северу или југу (према половима). Како екватор дели Земљу на северну и јужну полулопту, тако географска ширина може да буде северна и јужна. Сва места на екватору имају географску ширину која износи 0°. За сва места која се налазе северно од екватора каже се да заузимају северну географску ширину (СГШ). За сва места која се налазе јужно од екватора каже се да имају јужну географску ширину (ЈГШ). За обележавање северне географске ширине користи се и латинично слово N (од енглеске речи North, што значи север), а јужне географске ширине слово S (од енглеске речи South, што значи југ). На географским картама географска ширина се чита са леве и десне стране оквира карте.

Географска дужина представља угаоно растојање неког места од почетног меридијана, Гринича, према истоку или западу. Дуж почетног меридијана сва места имају географску дужину која износи 0°. Сва места која се налазе западно од Гринича до 180° заузимају западну географску дужину (ЗГД), а сва места која се налазе источно од Гринича до 180° заузимају источну географску дужину (ИГД). За обележавање западне географске дужине користи се и слово W (од енглеске речи West, што значи запад), а источне географске дужине слово E (од енглеске речи East, што значи исток). Географска дужина се на географским картама чита на горњој и доњој страни оквира карте.

Географска ширинаГеографска дужина
угаоно растојање
од екватора према северу или југу
угаоно растојање
од Гринича према истоку или западу
Екватор – 0° географске ширинеГринич – 0° географске дужине
од 0° до 90° географске ширинеод 0° до 180° географске дужине
северна и јужна Земљина полулоптаисточна и западна Земљина полулопта
северна географска ширина N (СГШ)западна географска дужина W (ЗГД)
јужна географска ширина S (ЈГШ)источна географска дужина E (ИГД)

У античко доба Грци су познавали, откривали и описивали многе појаве на Земљи, али су усавршавали и израду географских карата и координатног система. Тако је грчки математичар, географ и астроном, Хипарх, у 2. веку пре нове ере, први увео појмове географска ширина и географска дужина.

Географска ширина и дужина представљају географске координате. Помоћу њих можеш да одредиш положај неког места на Земљи. Ради прецизности географска ширина и дужина се изражавају у степенима (°) и у јединицама мањим од једног степена, минутима (‘) (један степен има 60 минута) и секундама (“) (један минут има 60 секунди). Тако на пример, за Београд, у Кнез Михаиловој улици, обележене су географске координате које износе: 44°49‘14“ N – северна географска ширина и 20°27‘44“ Е – источна географска дужина.

Уколико желиш да одредиш координате неког места на карти треба да одредиш његову географску ширину и дужину. Тако, на карти испод, место које се налази на тачки А има следеће географске координате: 20° Е (источне географске дужине) и 50° N (северне географске ширине).

Часовне зоне

Кретање Земље око своје осе траје 24 сата. Свака тачка на Земљи за то време направи пун круг, односно окрене се за 360°. Ако поделиш ове две вредности добићеш да свака часовна зона (има их укупно 24) заузима простор од 15° географске дужине. Време које се примењује у оквиру једне часовне зоне зове се зонално време. У једној часовној зони сва места имају исто зонално време иако се њихова стварна локална времена разликују.

Почетна часовна зона око гриничког меридијана је западноевропска часовна зона. Овој зони, рецимо, припадају Великаж Британија и Португалија. Источно од те зоне налази се средњоевропска часовна зона у којој се налазе, на пример, Србија, Мађарска и Словачка. Средишњи меридијан јој је 15° ИГД. У суседној часовној зони која се налази источно од наше, налази се источноевропска часовна зона чији је средишњи меридијан 30° ИГД. У овој зони налазе се Бугарска, Румунија, Украјина и друге државе. Уколико од датог меридијана путујеш на запад у следећу часовну зону, одузимаш један сат, а уколико путујеш на исток додајеш један сат. То значи, да ако је у Београду 13 сати, у Лондону (који се налази на западу) је 12 сати, док је у Букурешту (који се налази на истоку) 14 сати.

Насупрот Гриничком меридијану налази се 180. меридијан, чија географска дужина износи 180°. Он означава међународну датумску границу. То је замишљена линија која већим делом пролази преко Тихог океана. Уколико се ова граница пређе ка западу (из Северне Америке у Азију) додаје се један дан, а уколико се прелази ка истоку (из Азије у Северну Америку) одузима се један дан.

Комуникација међу људима из различитих часовних зона

Прва пловидба Магелана и његове посаде око света изазвала је занимљиве последице у науци. Према рачунању посаде брода „Викторијa“ и бележака у бродском дневнику дан повратка била је субота 6. септембар 1522.године, док је према свим календарима на копну била недеља 7. септембар. Разлог овог неслагања налази се у томе што је „Викторија“, прешла преко међународне датумске границе.

  • Географска ширина представља угаоно растојање неког места од екватора према северу или југу (према половима). Пошто екватор дели Земљу на северну и јужну полулопту, географска ширина може бити северна и јужна.
  • Географска дужина представља угаоно растојање неког места од почетног меридијана, Гринича, према истоку или западу. Сва места која се налазе западно од Гринича до 180° имају западну географску дужину (згд), док сва места која се налазе источно од Гринича до 180° заузимају источну географску дужину (игд).
  • Часовних зона има 24 и свака заузима простор од 15° географске дужине. Оне олакшавају рачунање времена.
  • Међународна датумска граница је замишљена линија која већим делом пролази преко Тихог океана.