Назад на уџбеник

<sman class="grid-white-num">6.8</sman></br>Географија 6

0% комплетирано
0/0 корака
  1. Водич кроз уџбеник
  2. 1. ДРУШТВО И ГЕОГРАФИЈА

    1.1. Предмет проучавања и подела друштвене географије
  3. 2. ГЕОГРАФСКА КАРТА
    2.1. Географска и картографска мрежа
  4. 2.2. Географска ширина, географска дужина и часовне зоне
  5. 2.3. Појам карте и њен развој кроз историју
  6. 2.4. Eлементи карте
  7. 2.5. Картографски знаци и методе за представљање рељефа на карти
  8. 2.6. Подела карата према садржају и величини размера
  9. 2.7. Оријентација у простору, мерење на карти и сателитски навигациони системи
  10. 3. СТАНОВНИШТВО
    3.1. Основни појмови о становништву
  11. 3.2. Број и распоред становништва на Земљи
  12. 3.3. Природно кретање становништва
  13. 3.4. Миграције становништва
  14. 3.5. Структуре становништва: биолошке и друштвено-економске
  15. 3.6. Савремени демографски процеси у свету, Европи и Србији
  16. 4. НАСЕЉА
    4.1. Појам и формирање првих насеља
  17. 4.2. Положај и географски размештај насеља
  18. 4.3. Величина и функције насеља
  19. 4.4. Типови насеља
  20. 4.5. Процеси у развоју насеља – процес урбанизације
  21. 4.6. Унутрашња структура града и утицај на окружење
  22. 4.7. Село и рурални процеси
  23. 5. ПРИВРЕДА
    5.1. Привреда, привредне делатности и сектори привреде
  24. 5.2. Пољопривреда и географски простор
  25. 5.3. Индустрија и географски простор
  26. 5.4. Саобраћај, туризам и географски простор
  27. 5.5. Ванпривредне делатности
  28. 5.6. Развијени и неразвијени делови света и државе
  29. 5.7. Концепт одрживог развоја
  30. 6. ДРЖАВА И ИНТЕГРАЦИОНИ ПРОЦЕСИ
    6.1. Појам и настанак првих држава
  31. 6.2. Географски положај, величина и облик територије државе
  32. 6.3. Појам и функције државних граница
  33. 6.4. Главни град државе
  34. 6.5. Облици владавине
  35. 6.6. Политичко-географска карта Европе после Другог светског рата
  36. 6.7. Политичко-географска карта света после Другог светског рата
  37. 6.8. Територијални интегритет и спорови држава
  38. 6.9. Интеграциони процеси
  39. 7. ГЕОГРАФИЈА ЕВРОПЕ
    7.1. Географске регије и регионална географија
  40. 7.2. Географски положај и границе Европе
  41. 7.3. Природне карактеристике Европе (разуђеност обала, рељеф)
  42. 7.4. Природне карактеристике Европе (клима, воде, живи свет)
  43. 7.5. Становништво и насеља Европе
  44. 7.6. Привреда Европе
  45. 7.7. Географске регије Европе
  46. 8. ПРОВЕРИ ЗНАЊЕ - ТЕСТ
    8.1. ДРУШТВО И ГЕОГРАФИЈА - ТЕСТ
  47. 8.2. ГЕОГРАФСКА КАРТА - ТЕСТ
  48. 8.3. СТАНОВНИШТВО - ТЕСТ
  49. 8.4. НАСЕЉА - ТЕСТ
  50. 8.5. ПРИВРЕДА - ТЕСТ
  51. 8.6. ДРЖАВА - ТЕСТ
  52. 8.7. ЕВРОПА - ТЕСТ
Лекција 19 од 52
У току

4.4. Типови насеља

Како географски положај утиче на настанак и развој насеља? Шта је функција насеља? Шта су монофункционалана, а шта су полифункционална насеља?

Села су мања насеља у којима се становништво претежно бави пољопривредом. Другачије се називају и рурална насеља. По изгледу, распореду кућа и њиховом простирању, сеоска насеља се могу поделити на три типа. То су: разбијени, збијени и линијски тип.

Разбијени тип сеоских насеља карактеристичан је за планинске области. У овим насељима куће су подељене у скупине које се зову засеоци. Они су међусобно удаљени од неколико стотина метара до неколико километара. Обично су одвојени речним долинама, шумским или пољопривредним површинама. Ова села заузимају велику површину, али имају мали број становника. Становништво овог типа насеља се претежно бави сточарством.

Збијени тип сеоских насеља јавља се у низијским областима. Куће су „збијене“ јер се налазе једна поред друге, док су обрадиве површине и имања лоцирана иза кућа или око насеља. Овај тип насеља заузима малу површину, али у њему живи велики број становника. Становништво се претежно бави земљорадњом.

Линијски тип села формирао се дуж саобраћајница и речних токова. У оваквим селима обично постоји једна главна улица дуж које се налазе куће. Она се простире дуж читавог насеља. Становништво се претежно бави земљорадњом и трговином.

У селима живи мањи број становника и она имају малу густину насељености (најчешће 10–30 ст./km2). Често су села у брдско-планинским просторима и на просторима у неразвијеним деловима Србије и света слабо уређена и опремљена. Због тога младо и радно активно становништво све више мигрира у градове у потрази за послом, бољим условима живота или образовањем. У сеоским насељима остају старачка домаћинства и све мањи број људи се бави пољопривредом. Међутим, када се ради о сеоским насељима у плодним равницама или у близини великих градова, инфраструктура и услови становања нису увек неповољни. У развијеним деловима света, попут Западне и Северне Европе, САД-a и Канаде, села су уређенија.

Градови су већа, добро уређена насеља, са већим бројем становника и већом густином насељености. Називају се још и урбана насеља. У градовима се становништво претежно бави непољопривредним делатностима. Најчешће су полифункционални. Многи различити послови и потреба за бројном радном снагом утичу на то да се све више људи досељава у важне градске центре: привредне, образовне, културне, административне и друге. Иако су градови места научно технолошког развоја и иновација, они су и места претеране употребе природних ресурса. Ово доводи до загађења животне средине и климатских промена. Како би решили проблем загађености и климастких промена, људи стварају нови тип насеља, тзв. паметна насеља.

Паметна насеља примењују савремена технолошка решења како би смањила потрошњу енергије, повећала квалитет ваздуха и безбедност. Зелене површине у овим насељима заузимају велики простор. Користе се обновљиви извори енергије и саобраћајна средства која не загађују животну средину. Становници врше селекцију и рециклажу комуналног отпада, који се на овај начин претвара у нов производ или ресурс. Овим се смањују трошкови и штити се животна средина.

Постоје и мешовита насеља. То су прелазне форме насеља између градова и села. Најчешће настају када се сеоска насеља близу градова мењају под њиховим утицајем. Она попримају другачији изглед и величину и развијају нове функције. Нека села временом постају део града, попут Младеновца, који данас припада граду Београду. Друга села развијају нову доминантну функцију, углавном туристичку. Тада више људи долази у село, граде се смештајни објекти, развија се саобраћајна мрежа и насеље се повећава.

Један од најпознатијих примера паметног насеља је Рајнингхаус у Грацу (Аустрија). Насеље комбинује обновљиву сунчеву енергију са енергијом добијеном у оближњем индустријском постројењу. Поседује велики број бициклистичких стаза, зелених површина и паркова. У насељу се налазе и зграде са зеленим крововима и терасама. Оне могу бити станиште за птице, пчеле и друге инсекте. На тај начин се природа спаја са насељеним, урбаним подручјем Рајнингхауса.

  • Сеоска насеља се називају и рурална насеља. Деле се на три типа: разбијени, збијени и линијски тип. Често су слабо уређена. Млади често напуштају села и иду у градове, где имају више могућности. У селима живи мали број становника. Доминирају старачка домаћинства.
  • Градови су већа и боље уређена насеља. Имају велики број становника и већу густину насељености. Називају се и урбана насеља.
  • Паметна насеља су тип насеља у којима становници, уз примену савремене технологије, рационално користе обновљиве изворе енергије, брину о животној средини и уређују је заједничким акцијама.
  • Мешовита насеља су прелазна форма насеља између градова и села.

Истражи и напиши рад о свом насељу. Како се насеље зове? Како је добило име? Који је његов географски положај? Које су главне природне и друштвене карактеристике насеља? Наведи податке о становништву и изгледу насеља. Напиши које су функције насеља. Чиме се људи баве? Које фабрике или предузећа постоје у насељу? Задатак можеш да урадиш самостално, у пару или у групи.