- унутрашња структура града
- градске зоне
- градска инфраструктура
- паметан град
4.6. Унутрашња структура града и утицај на окружење
ПОДСЕТИ СЕ
Шта су конурбације, а шта мегалополиси? Који су највећи градови света? Шта је урбанизација и који је њен утицај на свет? Како фунцкионишу паметна насеља?
Унутрашња структура града односи се на размештај градских зона, инфраструктуре и функција унутар његове територије.
Градске зоне су: пословна, стамбена, културна и индустријска зона, као и јавне, зелене површине. Пословну зону чине: пословни објекти, банке, поште, јавне и образовне установе, хотели и ресторани. Сви ови објекти обично се налазе у централном делу града и заузимају мање површине. Стамбена зона заузима највећи део града и преплиће се са осталим зонама. Чине је стамбени објекти: куће, виле, зграде и солитери.
Културну зону града чине објекти за културно-уметничку делатност и културне активности. То су: културни центри, музеји, уметничке галерије, библиотеке, позоришта, биоскопи и концертне дворане
Индустријска зона се обично налази ван града или на периферији. Фабрике, индустријски објекти и комплекси чине ову зону. Они својим радом изазивају загађење животне средине. Јавне, зелене површине чине: паркови, вртови, шумске алеје, шеталишта, тргови и спортски терени. Настају како би се улепшао животни простор, побољшао квалитет вадуха и заштитила животна средина у граду. Градски живот побољшавају и спортски терени, шеталишта и дечија игралишта. Све унутрашње структуре и зоне града су међусобно повезане саобраћајницама.
Градска инфраструктура представља сложен и повезан систем инфраструктурних објеката. Инфраструктурни објекти су саобраћајнице, водоводне и канализационе мреже, рециклажни платои и контејнери за одлагање отпада, електро-енергетски систем и телекомуникационе мреже. Сви инфраструктурни објекти доприносе добром и ефикасном функционисању града. Зато се градска инфраструктура симболично назива „кичма“ или „крвоток“ урбаног живота
Јавна комунална предузећа (ЈКП), задужена су за спровођење и контролу рада инфраструктурних објеката. Нека од њих су ЈКП: „Градско зеленило“, „Градски водовод и канализација“ и „Градска чистоћа“.
Осим бројних предности, живот у граду прате и проблеми. Загађеност ваздуха, саобраћајне гужве, бука и велика потрошња енергије, само су неки од проблема. Бројни градови често штетно утичу на животну средину. Због тога се све више градова уређује по принципу паметних насеља
САДА ЗНАШ
- Унутрашња структура града подразумева размештај градских зона, инфраструктуре и функција унутар његове територије.
- Градске зоне су: пословна, стамбена, културна и индустријска зона, као и јавне, зелене површине (паркови, шеталишта, тргови, спортски терени).
- Градска инфраструктура представља сложен и повезан систем саобраћајница, водоводне и канализационе мреже, одношења смећа, електро-енергетског система и телекомуникационе мреже.
- Поред бројних предности, живот у граду доноси и одређене проблеме. Многи градови често штетно утичу на животну средину (загађују ваздух, троше велику количину енергије).
АКО ЗНАШ – ПОКАЖИ, РАЗМИСЛИ, ДОКАЖИ