7.2. Географски положај и границе Европе
ПОДСЕТИ СЕ
На географској карти света одреди на којим Земљиним полулоптама се налази Европа? Како се дефинише географски положај? Која мора и океани окружују Европу?
Европа је по површини (свега 10,4 милиона km2) најмањи континент, после Аустралије. По броју становника (око 743 милиона), Европа је на трећем месту, после Азије и Африке. Европа је копном на истоку спојена са Азијом, тако да са њом чини највећу копнену целину – Евроазију. Међутим, разлике које постоје између народа, култура, религија и у природним целинама, биле су пресудне да се Европа и Азија изучавају као два посебна континента.
Географски положај Европе је изузетно повољан. Она се већим делом налази у северном умереном топлотном појасу и у односу на друге континенте заузима централно место на Земљи. Због тога је Европа одувек била раскрсница путева између Азије, Африке и Америке. Европа је преко Средоземног мора, Суецког канала и Црвеног мора повезана са Индијским и Тихим океаном. Атлантски океан је повезује са Северном и Јужном Америком и западним обалама Африке, док је Средоземно море повезује са севером афричког континента. Добро је повезана и копненим и воденим, као и ваздушним саобраћајем. Европа се у потпуности налази на северној Земљиној полулопти (северно од екватора). Европу на западу континента пресеца почетни гринички меридијан, тако да се највећи део континента налази на источној полулопти, а мали на западној. Најјужнија тачка континенталног дела Европе је рт Мароки (Тарифа), смештен на крајњем југу Шпаније, на обали Гибралтарског мореуза (око 36° 00‘ 15“ СГШ). Најсевернија тачка Европе је Северни рт (Нордкап) (око 71° 08‘ 02“ СГШ), смештен на крајњем северу Норвешке. Најзападнију тачку представља рт Рока (9º 29‘ 56“ ЗГД), у Португалији, а најисточнија тачка се налази на подручју планине Урал (66° 37‘ 05“ ИГД) у Руској Федерацији. Границе Европе са севера, запада и југа одређују мора и океани, док је на истоку граница Европе са Азијом већим делом копнена. Границу европског конинента на северу чини Северни ледени океан, на западу Атлантски океан, а на југу Средоземно море и Гибралтарски мореуз. На истоку, границу између Европе и Азије чине: планина Урал, река Урал, Каспијско језеро, планина Кавказ, Црно море, мореуз Босфор, Мраморно море, мореуз Дарданели и Егејско море. Граница између Европе и Азије пролази кроз следеће државе: Руску Федерацију, Казахстан, Азербејџан, Грузију и Турску.
ЖЕЛИМ ДА ЗНАМ ВИШЕ
Постоје бројна мишљења да је европски континент добио назив по истоименој „митској принцези“. Један од познатих грчких митова је мит о Европи и Зевсу. Принцеза Европа је била ћерка феничанског краља Агенора. Зевс, врховни грчки бог, видео је Европу и био очаран њеном лепотом. Прерушио се у бика и пришао девојци. Европа се попела на бика, а он ју је одвео на острво Крит. Након њене смрти, Зевс ју је претворио у звездани комплекс. Прича о Европи и Зевсу инспирисала је бројне уметнике да стварају уметничка дела.
САДА ЗНАШ
- Европа је по површини (10,4 милиона km2) најмањи континент, после Аустралије.
- Географски положај Европе је повољан, јер се она већим делом налази у северном умереном топлотном појасу и заузима централно место на Земљи, у односу на друге континенте.
- Границу европског конинента на северу чини Северни ледени океан, на западу Атлантски океан, а на југу Средоземно море и Гибралтарски мореуз. Источну границу Европе чине: планина Урал, река Урал, Каспијско језеро, планина Кавказ, Црно море, мореуз Босфор, Мраморно море, мореуз Дарданели и Егејско море.
АКО ЗНАШ – ПОКАЖИ, РАЗМИСЛИ, ДОКАЖИ