Назад на уџбеник

<sman class="grid-white-num">6.9</sman></br>Географија 6

0% комплетирано
0/0 корака
  1. Водич кроз уџбеник
  2. 1. ДРУШТВО И ГЕОГРАФИЈА

    1.1. Предмет проучавања и подела друштвене географије
  3. 2. ГЕОГРАФСКА КАРТА
    2.1. Географска и картографска мрежа
  4. 2.2. Географска ширина, географска дужина и часовне зоне
  5. 2.3. Појам карте и њен развој кроз историју
  6. 2.4. Eлементи карте
  7. 2.5. Картографски знаци и методе за представљање рељефа на карти
  8. 2.6. Подела карата према садржају и величини размера
  9. 2.7. Оријентација у простору, мерење на карти и сателитски навигациони системи
  10. 3. СТАНОВНИШТВО
    3.1. Основни појмови о становништву
  11. 3.2. Број и распоред становништва на Земљи
  12. 3.3. Природно кретање становништва
  13. 3.4. Миграције становништва
  14. 3.5. Структуре становништва: биолошке и друштвено-економске
  15. 3.6. Савремени демографски процеси у свету, Европи и Србији
  16. 4. НАСЕЉА
    4.1. Појам и формирање првих насеља
  17. 4.2. Положај и географски размештај насеља
  18. 4.3. Величина и функције насеља
  19. 4.4. Типови насеља
  20. 4.5. Процеси у развоју насеља – процес урбанизације
  21. 4.6. Унутрашња структура града и утицај на окружење
  22. 4.7. Село и рурални процеси
  23. 5. ПРИВРЕДА
    5.1. Привреда, привредне делатности и сектори привреде
  24. 5.2. Пољопривреда и географски простор
  25. 5.3. Индустрија и географски простор
  26. 5.4. Саобраћај, туризам и географски простор
  27. 5.5. Ванпривредне делатности
  28. 5.6. Развијени и неразвијени делови света и државе
  29. 5.7. Концепт одрживог развоја
  30. 6. ДРЖАВА И ИНТЕГРАЦИОНИ ПРОЦЕСИ
    6.1. Појам и настанак првих држава
  31. 6.2. Географски положај, величина и облик територије државе
  32. 6.3. Појам и функције државних граница
  33. 6.4. Главни град државе
  34. 6.5. Облици владавине
  35. 6.6. Политичко-географска карта Европе после Другог светског рата
  36. 6.7. Политичко-географска карта света после Другог светског рата
  37. 6.8. Територијални интегритет и спорови држава
  38. 6.9. Интеграциони процеси
  39. 7. ГЕОГРАФИЈА ЕВРОПЕ
    7.1. Географске регије и регионална географија
  40. 7.2. Географски положај и границе Европе
  41. 7.3. Природне карактеристике Европе (разуђеност обала, рељеф)
  42. 7.4. Природне карактеристике Европе (клима, воде, живи свет)
  43. 7.5. Становништво и насеља Европе
  44. 7.6. Привреда Европе
  45. 7.7. Географске регије Европе
  46. 8. ПРОВЕРИ ЗНАЊЕ - ТЕСТ
    8.1. ДРУШТВО И ГЕОГРАФИЈА - ТЕСТ
  47. 8.2. ГЕОГРАФСКА КАРТА - ТЕСТ
  48. 8.3. СТАНОВНИШТВО - ТЕСТ
  49. 8.4. НАСЕЉА - ТЕСТ
  50. 8.5. ПРИВРЕДА - ТЕСТ
  51. 8.6. ДРЖАВА - ТЕСТ
  52. 8.7. ЕВРОПА - ТЕСТ
Лекција 29 од 52
У току

5.7. Концепт одрживог развоја

На који начин настају производи неопходни за живот човека? Који су то тзв. ,,чисти‘‘, а који ,,прљави‘‘ извори енергије? Како се ствара отпад? Шта може да се постигне прерадом отпада?

Од почетка развоја првих цивилизација до данас, људи су имали велике користи од привредног развоја, нових производа и научно-технолошких достигнућа. Међутим, развој бројних привредних делатности, пре свега индустрије, рударства, енергетике и саобраћаја, доноси бројне негативне последице. Загађење животне средине, а пре свега ваздуха, последица је и прекомерног коришћења необновљивих извора енергије, попут угља, нафте или гаса. Повећање и гомилање штетних гасова у атмосферу, доводи до ефекта стаклене баште и климатских промена. Ово утиче на повећање глобалне температуре, појаве честих суша у појединим деловима света и отапања ледника на планинама и у поларним областима. То даље доводи до подизања нивоа Светског мора и потапања приобалних подручја. Многе биљне и животињске врсте и квалитет и здравље живота људи, угрожени су загађењем. Болести изазване загађеном водом, ваздухом или земљиштем узрок су смрти око 40% од укупног броја умрлих у свету. Негативне последице привредног и научно технолошког развоја довеле су до стварања идеје одрживог развоја и мера заштите животне средине.

Одрживи развој подразумева развој привреде и друштва који задовољава потребе становништва данас, без угрожавања животне средине и потреба становништва у будућности. У најширем смислу, под одрживим развојем подразумева се међузависност три основна елемента: животне средине, друштва и привреде. Међузависност ових елемената се зове троугао одрживости.

Идеја одрживог развоја заснована је на три основна принципа: принцип еколошке одрживости, принцип друштвене одрживости и принцип привредне (економске) одрживости. Принцип еколошке одрживости подразумева очување и одрживост кључних еколошких процеса, биолошке разноврсности и биолошких ресурса. Принцип друштвене одрживости подразумева друштвену одговорност, очување животне средине, културе и традиционалних вредности људских заједница. Принцип привредне (економске) одрживости треба да обезбеди економски ефикасан развој и рационално коришћење природних ресурса. Потребно је да се ресурси користе на начин који не угрожава животну средину и тако да остану доступни и будућим генерацијама. Развој и међузависност ова три основна принципа одрживог развоја могу се остварити путем бројних мера за заштиту животне средине.

Мере заштите животне средине представљају скуп различитих поступака који спречавају угрожавање животне средине с циљем очувања природе и природних реурса. Неке од мера подразумевају употребу обновљивих извора енергије, увођење еколошких и технолошких иновација, рециклажу отпада, заштиту природних подручја, развијање еколошке свести и пошумљавање. Обновљиви извори енергије су они извори који се стално обнављају. То су: Сунчева светлост, енергија ветра, вода, биомаса и геотермална енергија. Њиховом употребом се штеде необновљиви извори енергије и не загађује се животна средина. Модерни уређаји и системи, као што су: соларне електране, ветрогенератори, компостери и геотермалне електране, омогућавају употребу ових извора. Значајне су и технолошке иновације попут постројења за пречишћавање отпадних вода, филтерa за пречишћавање гасова из фабричких димњака и рециклижних центaрa. Њима се смањује ниво загађења животне средине. Једна од најзначајнијих мера за заштиту природе је рециклажа. Рециклажа подразумева издвајање материјала из отпада и њихово поновно коришћење. Укључује сакупљање, издвајање и прераду отпада. Отпад може бити од пластике, стакла, метала, папира или гуме. Рециклажом настаје рециклирани материјал од којег се израђују нови производи. Мере за заштиту природе су: проглашење појединих природних подручја или области за националне паркове, заштићена природна подручја или паркове природе. Многи еколози тврде да је најзначајнија мера за заштиту природе и ублажавање климатских промена пошумљавање. Пошумљавање је вештачко подизање шума садњом садница дрвећа или сетвом семена. Дрвеће и шуме пречишћавају ваздух, редукују емисију штетних гасова, обогаћују ваздух кисеоником, спречавају ерозију земљишта, ублажавају температурне разлике и обезбеђују станиште за биљне и животињске врсте.

Заштити окружења и квалитетнијем животу доприносе образовање на пољу екологије и заштите животне средине, и развијање еколошке свести. Едукација младих се у школи врши путем предмета као што су природа и друштво, биологија и географија, али и на едукативним еколошким камповима. Развој друштва према моделу одрживог развоја захтева промене у готово свакој области друштвеног живота. Државе које могу да изврше ове промене су развијене државе света, попут Шведске, Данске, Немачке, САД-а, Јапана и Јужне Кореје. Оне користе савремене научно-технолошке иновације, обновљиве изворе енергије, рециклирају велики део произведеног отпада и користе мање електричне енергије током различитих производних процеса.

С друге стране у неразвијеним државама, теже је користити савремене технологије за заштиту животне средине, услед привредне и економске заосталости и сиромаштва. У њима могу да се користе мере попут пошумљавања или примарне селекције отпада.

„WWF“ („World Wide Fund for Nature“) је највећа светска организација за заштиту природе. Делује у великом броју држава. На територији Републике Србије делује ,,WWF – Adria Srbija‘‘, која спроводи бројне еколошке акције, пројекте и образовне програме за младе и школе.

Примарна селекција подразумева одвајање отпада на суви и мокри отпад у домаћинствима и пословним објектима.

Љубљана, главни град Словеније, представља пример одрживог развоја. Љубљана је добитник признања „Зелена престоница Европе“. Кроз центар Љубљане саобраћају само електрична возила. Испред зграда су постављене подземне канте за рециклажу отпада. Зелене површине заузимају три четвртине Љубљане, а шума покрива чак 46% територије града.

  • Животну средину човек угрожава сечом шума, гомилањем отпада и испуштањем отпадних вода у реке или штетних гасова у ваздух.
  • Одрживи развој подразумева развој привреде и друштва који задовољава потребе становништва данас, а који не угрожава животну средину и потребе становништва у будућности. У најширем смислу, под одрживим развојем подразумева се међузависност три основне компоненте: животне средине, друштва и привреде (економије) – троугао одрживости.
  • Мере заштите природне средине подразумевају: употребу обновљивих извора енергије, увођење еколошких и технолошких иновација, рециклажу отпада, заштиту природних подручја, пошумљавање и развој еколошке свести.

Замисли себе као еколога истраживача. Самостално, у пару или у групи, и уз помоћ наставника, истражи улогу и значај Светске организације за природу („WWF“), Завода за заштиту природе Србије или локалних еколошких удружења у твом крају. Прикупи податке о њиховим активностима, еколошким акцијама или едукативним радионицама за младе. Користи информације из уџбеника и са интернета. Можеш и да се укључиш у локалне еколошке акције, уз помоћ родитеља и наставника.