7.3. Природне карактеристике Европе (разуђеност обала, рељеф)
7.3. Природне карактеристике Европе (разуђеност обала, рељеф)
ПОДСЕТИ СЕ
Шта све чини рељеф и који су најважнији облици рељефа? Који су облици разуђености обала?
Разуђеност обала
Европа је најразуђенији континент јер острва и полуострва чине скоро једну трећину њене површине. Дужина обале европског континента износи око 41000 km.
Обалу европског континента на северу запљускују хладне воде Северног леденог океана и ивичних мора: Баренцово, Печорско и Бело море. Обала је претежно стеновита и висока, са великим бројем малих залива. На западу је запљускују воде Атлантског океана које дубоко продиру у копно у виду ивичних и унутрашњих мора: Норвешко, Северно, Балтичко и друга. Западна обала континента је ниска и није пуно разуђена. За ову обалу карактеристични су естуари, левкаста ушћа река које се уливају у Атлантски океан. Обалу европског континента на југу запљускују воде Средоземног мора. Оно дубоко продире у копно у виду унутрашњих мора: Тиренског, Јонског, Јадранског, Егејског, Црног и других мањих мора. Обала у јужном делу континента је јако разуђена са великим бројем полуострва, острва и залива.
Европа има неколико великих полуострва. Највећа полуострва на северу су: Кола, Скандинавско и Јиланд. На југу континента највећа полуострва су: Пиринејско, Апенинско и Балканско.
Највећа европска острва у Атлантском океану су: Велика Британија, Ирска и Исланд. Највећа острва у Средоземном мору су: Сицилија, Сардинија, Корзика и Крит. Највећи европски архипелази (група великог броја острва) су: Фарска, Шетландска, Балеарска, Егејска, Шпицбершка и друга острва.
Највећи заливи у Европи су: Ботнички и Фински на северу; Бискајски на западу; и на југу, у Средоземном мору, Лионски, Ђеновски и Солунски.
Највећи и најзначајнији мореузи су: Скагерак и Категат који спајају Балтичко и Северно море, као и Гибралтарски мореуз који одваја Пиринејско полуострво и Африку. Мореузи Босфор и Дарданели одвајају Европу од Азије. Босфор спаја Црно и Мраморно море, док Дарданели спаја Мраморно и Егејско море.
Један од значајнијих мореуза је Ламанш, део Атлантског океана, који одваја острво Велику Британију од копненог дела Европе. Већину канала у Европи изградили су људи како би омогућили ефикаснији водени саобраћај. Значајан речни канал је Рајна–Мајна–Дунав, који спаја Северно и Црно море.
Рељеф Европе
Рељеф Европе се одликује просечном надморском висином од око 300 m. Највиши врх је Елбрус, висок 5 642 m, на планини Кавказ, док је најнижа тачка ушће Волге у Каспијско језеро, на 28 m испод нивоа мора. Терени до 500 m надморске висине чине четири петине континента. Најстарији део копна Европе чини Источноевропска или Руска плоча која чини језгро европског континента. То је данас претежно подручје низија.
Низије у Европи захватају око 60% укупне површине континента. Највећи део Источноевропске или Руске плоче покрива Источноевропска низија, која заузима скоро целу Источну Европу. На њу се ка западу наставља Прибалтичка или Немачко-пољска низија, која заузима северне територије ових држава (Немачке и Пољске) и отворена је ка Балтичком и Северном мору на северу. На западу континента је Западноевропска низија, која се протеже преко територија Холандије, Белгије и западне Француске и отворена је према Атлантском океану. У средишњем делу Европе, окружена планинама Алпи, Карпати и Динариди смештена је Панонска низија. Поред наведених, постоје и мање низије које су смештене у долинама великих река. То су Понтијска низија, Солунска, Падска, Андалузија, Арагонија и друге.
Планине и планински предели Европе претежно се налазе у централним и јужним деловима Европе. Изграђују их стене различите старости. Најстарије су раседне (громадне) планине које се налазе на Скандинавском полуострву и Британским острвима. То су Скандинавске, Пенинске планине и друге. Оне се кроз западне и средње делове континента настављају преко громадних планина: Ардени, Централни масив, Вогези, Шварцвалд, Харц, Рудне планине и Судети. Планина Урал, на граници са Азијом, најисточнија је громадна планина у Европи. На Балканском полуострву међу громадне планине сврставају се планине Српско-македонске масе.
Набране (веначне) планине представљају највише делове европског континента. Налазе се у јужним деловима Европе и пружају се од запада према истоку, у планинским венцима: Пиринеји, Алпи, Апенини, Динариди, Проклетије, Шарске планине, Карпати и Кавказ. Набране планине настају на местима сударања или подвлачења литосферних плоча (Афричке и Евроазијске). Оне су још увек тектонски активне, а на границама поменутих тектонских плоча чести су земљотреси и активан је вулканизам. Активни вулкани и вулканске планине у Европи су: Етна (најактивнији вулкан у Европи), Волкано, Стромболи, и Везув у Италији. На Исланду има десетак вулкана, а најпознатији су Хекла и Лаки.
ЖЕЛИМ ДА ЗНАМ ВИШЕ
Етна је највиши и најактивнији вулкан у Европи (висок 3330 m). Висина вулкана се стално мења услед ерупција. Тада се или акумулира вулкански материјал који вулкан избацује, или се вулканска купа разара. Име вулкана потиче од латинске речи која у преводу значи горети. Без обзира на честе ерупције, у подножју вулкана на плодном, вулканском тлу, локално становништво узгаја винову лозу, јабуке, лешник и друге културе које му доносе значајне приходе.
САДА ЗНАШ
- Европа је најразуђенији континент јер острва и полуострва чине скоро једну трећину њене површине.
- Обалу европског континента запљускују воде Северног леденог и Атлантског океана и бројнa мора: Баренцово, Бело, Норвешко, Северно, Балтичко, Средоземно, Тиренско, Јонско, Јадранско, Егејско, Црно и друга.
- Највећа европска полуострва су: Скандинавско, Јиланд, Кола, Пиринејско, Апенинско и Балканско.
- Највећа европска острва су: Велика Британија, Ирска, Исланд, Сицилија, Сардинија, Корзика и Крит.
- Највећи европски заливи су: Ботнички, Фински, Бискајски, Лионски, Ђеновски и Солунски.
- Најзначајнији европски мореузи су: Скагерак, Категат, Гибралтарски мореуз, Босфор и Дарданели и Ламанш.
- Европа је најнижи континент са просечном надморском висином од око 300 m. Највиши врх је Елбрус, висок 5642 m, на планини Кавказ, док је најнижа тачка ушће Волге у Каспијско језеро, на 28 m испод нивоа мора.
- Најзначајније европске низије су: Источноевропска, Прибалтичка, Западноевропска, Понтијска, Солунска, Падска, Андалузија, Арагонија и друге.
- Највеће европске планине су: Пиринеји, Алпи, Апенини, Динариди, Шарске планине, Карпати, Кавказ, Централни масив, Вогези, Судети, Урал, Скандинавске планине, Пенинске планине и друге.
АКО ЗНАШ – ПОКАЖИ, РАЗМИСЛИ, ДОКАЖИ